reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Choroby

Krwiodawstwo ratuje życie

(2011-03-03)

krewMniej więcej co 1 minutę ktoś potrzebuje przetoczenia krwi. Szacuje się, że  wśród pacjentów przebywających w szpitalu transfuzji wymaga 1 osoba na 10. W ciele dorosłego człowieka  znajduje się 10 jednostek krwi. Jedna jednostka, czyli 450ml. może uratować życie nawet trojga ludzi. Zapotrzebowanie na ten naturalny lek rośnie każdego roku o niecałe 9%, tymczasem liczba dawców wzrasta zaledwie o niecałe 4%. I, co najważniejsze, krew ludzka nie ma substytutu.

W naszym kraju często organizowane są akcje krwiodawcze , a sama idea jest szeroko propagowana. Trudno właściwie nazwać krwiodawstwo ideą-krew jest potrzebna, nie może jej zabraknąć i jest to sprawa życia lub śmierci. Oddanie tego życiodajnego płynu nie wiąże się z żadnymi konsekwencjami dla zdrowia dawcy, jeśli spełnia on wszystkie wyznaczone warunki i żadne schorzenie go nie dyskwalifikuje. Kto więc może oddać krew? Dawcy powinni mieć nie mniej niż 18 i nie więcej niż 65 lat i ważyć co najmniej 50 kilo. Dodatkowo, dawcami mogą być osoby, które w ciągu ostatniego pół roku same nie przyjmowały krwi w celu leczenia. Pół roku powinno także upłynąć od ewentualnego piercingu, wykonania tatuażu oraz zabiegów endoskopowych. Takie są podstawowe warunki. Poza nimi, trzeba jeszcze przejrzeć bardzo długą listę czynników, które kategorycznie lub tylko czasowo wykluczają możliwość oddania krwi. Wśród nich są np. zaburzenia i choroby układy krążenia, choroby zakaźne, nowotwory, ale krwiodawstwo wykluczają tez nałogi.

Dodatkowo, pod uwagę trzeba wziąć też szereg innych czynników, jak np. podróże, szczepienia, ciąża, przebyte choroby czy nawet wizyta u dentysty. Jednak spełnienie tych szczegółowych wymagań nie oznacza jeszcze, że po pobraniu nasza krew zostanie wykorzystana. Najpierw musi zostać przebadana pod kątem wirusów. Jeśli wynik będzie pozytywny, zostaniemy o tym zawiadomieni i pokierowani do lekarza.

Jeśli więc chcemy zostać dawcami krwi, musimy szczerze odpowiedzieć na bardzo dużo pytań związanych nie tylko ze stanem naszego zdrowia, ale także stylem życia. Dla niektórych może wydawać się to ingerencją w prywatność i wolność osobistą. Jednak tylko podanie informacji zgodnych z rzeczywistością przyczyni się do ratowania życia innych ludzi. W przeciwnym razie, nasza krew, zamiast pomagać chorym, może im jeszcze bardziej zaszkodzić.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
choroby, leki, medycyna, nauka, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Krwiodawstwo ratuje życie

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!