reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Emerytura

Kto wciąż ma prawo do wcześniejszej emerytury?

(2010-09-10)

Nie wszyscy uprawnieni zdają sobie sprawę, że przysługuje im prawo do wcześniejszego przejścia na emeryturę. Mimo zmian w przepisach i ograniczeniu prawa do wcześniejszej emerytury, wiele osób zachowało przywileje.

 

Kto wciąż ma prawo do wcześniejszej emerytury?Na początku ubiegłego roku niemal 900 tys. osób straciło prawo do wcześniejszej emerytury, jednak pewne grupy nadal mogą korzystać z tego przywileju. Sprawdź czy przysługuje ci taka możliwość.

 

Pracujący w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze

 

Ta grupa zachowała przywileje. Należą do niej m.in. : hutnicy, piloci, stoczniowcy, niektórzy pracownicy PKP. Warunek: do 1998 miały 20 (kobiety) lub 25 (mężczyźni) lat stażu, z tego co najmniej 15 lat musieli przepracować w tych szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze. Do stażu pracy liczy im się także okres prowadzenia gospodarstwa rolnego oraz praca w gospodarstwie.

 

Osoby te mogą przejść, mimo zmian w prawie, na wcześniejszą emeryturę, kiedy osiągną wiek 55 (kobiety) lub 60 (mężczyźni) lat. Niektóre grupy (np. piloci) mogą przejść na emeryturę nawet 5 lat wcześniej.

 

Żeby przejść na wcześniejszą emeryturę nie można być członkiem OFE oraz koniecznie trzeba rozwiązać stosunek pracy.

 

Emerytury pracownicze

 

Emerytury pracownicze dotyczą kobiet urodzonych przed 1949 r. oraz mężczyzn urodzonych w latach 1949-53. Zachowały one przywileje, ale jak łatwo policzyć kobiety urodzone przed 1949 r. już ukończyły 60 lat, więc prawo do wcześniejszej emerytury od paru lat już ich nie interesuje. Nie będziemy więc wyjaśniać w jaki sposób mogły z tego prawa skorzystać.

 

Co innego panowie. Aby skorzystać z tego prawa, muszą oni mieć ukończone 60 lat oraz posiadać co najmniej 25 lat stażu i zaświadczenie o całkowitej niezdolności do pracy lub spełniać poniższe warunki:

 

  • urodzili się przed 1949 r. (skończyli 60 lat do końca 2008 roku);

  • mają cn. 35 lat stażu pracy (okresy nieskładkowe nie mogą przekraczać jednej trzeciej okresów składkowych), staż ten musi być wypracowany na etacie (trzeba to poprzeć dokumentami).

 

Górnicy

 

Nadal mogą przechodzić na emeryturę po 25 latach pracy pod ziemią i to bez względu na to, w którym roku się urodzili. Nie dotyczą ich bowiem przepisy powszechnej ustawy emerytalnej. Maja oni swoją własną ustawę. Dodatkowo każdy rok przepracowany na kopalni liczy im się jak 15, - 1,8 roku.

 

Mundurowi

 

Planowane są zmiany w emeryturach mundurowych, które wprowadziłyby konieczność pracowania przez służby tak długo jak pracować muszą przedstawiciele innych zawodów, jednak mają być one wprowadzone najwcześniej w 2012 roku i mają dotyczyć tylko osób przyjmowanych do służb od tego czasu. W tej chwili policjanci czy wojskowi mogą przejść na wcześniejszą emeryturę już po 15 latach służby.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
ekonomia, finanse, pieniądze, polityka, rynek pracy

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Kto wciąż ma prawo do wcześniejszej emerytury?

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!