reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Uroda

Leki i opalanie. Mieszanka wybuchowa

(2010-07-06)

Lato w pełni i wielu z nas marzy się słoneczna opalenizna. Ze słońcem oczywiście powinniśmy uważać, ale nie tylko z nim. Pewne leki i kosmetyki w połączeniu ze słonecznymi promieniami mogą być równie niebezpieczne co nadmierne opalanie.

 

 

Wychodząc na plażę rzadko pamiętamy o tym, że niektóre, brane przez nas nawet od wielu lat leki, w połączeniu ze słońcem mogą stanowić mieszankę wybuchową. Na co powinniśmy szczególnie uważać? Winowajców jest wielu, w tym m.in. antybiotyki, psoraleny (składniki środków dermatologicznych), leki na nadciśnienie czy przeciwcukrzycowe. Wszystkie one mogę powodować przebarwienia, a nawet poparzenia.

Tak naprawdę każdy lek może wpłynąć na wrażliwość skóry na słońce. Jeśli więc stosujemy kurację, która w połączeniu ze słońcem powoduje poparzenia,zrezygnujmy z opalania.

Szczególnie niebezpiecznym związkiem jest zestawienie ze słońcem takich środków jak: sulfonamidy - najsilniej uczulają, leki na cukrzycę, antybiotyki (przede wszystkim doksycyklina , w mniejszym stopniu tetracyklina), leki moczopędne, hormonalne, przeciwzapalne, obniżające poziom cholesterolu. Naszą wrażliwość na słońce zwiększają również leki przeciwłupieżowe i przeciwgrzybicze. Również środki antybakteryjne - nawet te, które dodawane są do mydeł! Szczególnie uważać powinniśmy też na ziołowe leki sporządzone na bazie dziurawca, często stosowane przy dolegliwościach wątrobowych.

Podczas opalania, nieprzyjemna reakcja na naszej skórze może wystąpić także po użyciu niektórych kosmetyków. Przebarwień możemy nabawić się, jeśli przed wyjściem na plaże użyjemy perfum lub perfumowanych dezodorantów. Na słońcu lepiej unikać też kosmetyków kolorowych - szminek, cieni do powiek. Zawarte w nich barwniki i konserwanty mogą zaostrzać reakcję naszej skóry na słońce.

Leki i kosmetyki w połączeniu ze słońcem mogą nie tylko zmieniać wrażliwość naszej skóry ale również powodować uczulenia. Niektóre środki mają bowiem działanie fotouczulające. Reakcja alergiczna w postaci swędzących grudek pojawia się dopiero po dobie od nasłonecznienia. Zapamiętywana jest ona przez układ odpornościowy i w przyszłości po każdym naszym wyjściu na słońce po zażyciu danego leku, możemy spodziewać się ostrego stanu zapalnego skóry.

Aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji opalania po zażyciu leków, najlepiej podczas kuracji unikać nadmiernego wystawiania skory na słońce. Pamiętajmy tez o stosowaniu kremów z wysokim filtrem UVA i UVB (co najmniej SPF 30).

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
choroby, estetyka, leki, medycyna, pielęgnacja

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Leki i opalanie. Mieszanka wybuchowa

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!