reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Turystyka i rekreacja

Polska na weekend: Bielsko-Biała

(2010-07-23)

To jedno z ciekawszych miast województwie śląskim, otoczone szczytami Beskidu Śląskiego. Miasto pełne jest zabytków, ale też nowoczesnej zabudowy.

 

Polska na weekend: Bielsko-BiałaBielsko-Biała, to niemal 200-tysięczne miasto leżące w południowej części województwa śląskiego, na pograniczu historycznych regionów Śląska Cieszyńskiego i ziemi krakowskiej. Bezpośrednio z miasta można wyruszyć w góry Beskidu Śląskiego.

 

Historia Bielska-Białej


Miasto w obecnym kształcie powstało w 1951 roku z połączenia dwóch osobnych miejscowości: Bielska i Białej, leżących na przeciwległych brzegach rzeki Białej, która stanowiła granicę Śląska i Małopolski. Leżące na Śląsku Cieszyńskim Bielsko powstało około XIV wieku, Biała została założona w końcu wieku XVI. Oba miasta, powiązane gospodarczo z ziemiami polskimi, kulturowo były bliższe krajom czeskim i austriackim, o czym dziś możemy się przekonać oglądając bielską architekturę, której specyficzny klimat zbliżony jest do głównych miast Austro-Węgier, w tym do Wiednia. Do II wojny światowej miasto było prężnym ośrodkiem sukiennictwa.

 

Atrakcje turystyczne


Główne atrakcje Bielska-Białej to jego okolice, w których znajdują się najważniejsze szczyty Beskidów. Najłatwiej z miasta dostać się na szczyty Szyndzielnia i Klimczok. Na ten pierwszy możemy wjechać kolejką. W samym mieście warto zwiedzić Rynek i przylegające do niego, malownicze uliczki, katedrę Św. Mikołaja czy Ratusz.

 

Ratusz w Bielsku-Białej


Budowla postała w latach 1895-97 wg projektu Emanuela Rosta w miejscu dawnego Targu Bydlęcego, na którym handlowano zwierzętami domowymi. Ratusz zbudowany jest w eklektycznym stylu, warto zwrócić uwagę na liczne detale zarówno elewacji jak i wnętrza.

 

Zamek Książąt Sułkowskich


Zamek, dawna siedziba książąt cieszyńskich, położony jest w centralnej części starówki. Wybudowany został w II połowie XIV wieku przez księcia Przemysława I Noszaka, jako prostokątny zamek z dwiema basztami przylegającymi do murów miejskich. Przez lata budowla rozrastała się, powstały skrzydła wschodnie i południowe z kaplicą zamkową. Dzisiejszą, dwupiętrową, eklektyczną (nawiązującą do stylu romańskiego, gotyku i renesansu) bryłę zamku zawdzięczamy zmianom wprowadzonych w połowie XIX wieku wg projektów Jana Pötzelmeyera . Obecnie w odnowionym zamku mieści się muzeum.

 

Katedra Św. Mikołaja


Katedra, wybudowana w połowie XV wieku, prezentuje dziś mieszankę różnych stylów. Posiada dwuczęściowy korpus - niższą część gotycko-barokową z przyporami i tablicą epitafijną oraz część wyższą z wieżą w stylu neoromańskim z wpływami secesji.

 

Przez 70 lat Katedra była luterańskim zborem, w 1630 roku wróciła w ręce katolików. Kilkakrotnie niszczyły ja pożary, które szczęśliwie oszczędziły kaplicę Matki Boskiej Częstochowskiej, gdzie znajduje się obraz, któremu przypisywane są liczne łaski.

 

Kolejka na Szyndzielnię


Szyndzielnia to jeden z popularniejszych szczytów Beskidu Śląskiego, będący północnym ramieniem Klimczoka. Góra ma wysokość 1026 metrów i znajduje się między dolinami Olszówki, Wapienicy i Białki, w granicach administracyjnych miasta i Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego.

 

Na szczyt łatwo wejść, ale można skorzystać również z kolejki gondolowej, z której podziwiać możemy piękna panoramę Bielska-Białej i okolicznych gór. Kolej jest przystosowana do przewozu osób na wózkach, wózków dziecięcych, rowerów nart itp. Do dolnego przystanku kolejki dojechać możemy autobusem miejskim linii nr 8.

Szyndzielnia może być przystankiem w dalszej wędrówce na Klimczok i sąsiednie góry, zimą możemy skorzystać tam z wyciągów narciarskich.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
Polska na weekend, podróże, sport

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Polska na weekend: Bielsko-Biała
2010-07-23 | 14:28:32

Bielsko to jedno z najbardziej niedocenianych miast w Polsce Więcej