reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Turystyka i rekreacja

Polska na weekend: Chełmno

(2010-07-09)

To jedno z najstarszych miast Pomorza i Kujaw. Chełmno, które prawa miejskie otrzymało w 1233 roku, pełne jest zabytków, gotyckich kościołów i historii.

 

Mapka ChełmnoChełmno położone na jest na dziewięciu wzgórzach, na prawym brzegu Wisły. Znajduje się na trasie między Toruniem a Grudziądzem. To stolica historyczno-geograficznego regionu, ziemi chełmińskiej.

 

Historia Chełmna

 

Miasto istnieje od wczesnego średniowiecza. Najprawdopodobniej istniejący w tym miejscu gród miał spore znaczenie już w starożytności. W roku 1228 Chełmno zostało wybrane przez Zakon Krzyżacki na stolicę Ziemi Chełmińskiej, by w latach 1230-1250 stać się głównym miastem Zakonu. W 1233 roku przyjęło (wraz z Toruniem ) prawa miejskie, które stały się wzorem dla lokacji kilkuset miast na Pomorzu i Mazowszu. W tamtym czasie przyjęło tez niemiecką nazwę Culm.

Chełmno leżące w XI i XII wieku w miejscu dzisiejszej wsi Starogród, w wieku XIII zostało przeniesione w miejsce, w którym znajduje się do dzisiaj. Wtedy tez zaczął się jego największy rozwój, m.in. dzięki przystąpieniu do Hanzy.

 

Atrakcje turystyczne

 

Miasto pełne jest zabytków z czasów średniowiecza. Z każdej strony napotkać można gotyckie kościoły. Zresztą cała zabudowa Chełmna jest zabytkowa, głównie ceglana i czuć tam ducha starych, krzyżackich czasów. Bardzo dobrze zachowały się tu mury miejskie z ich charakterystyczną czerwoną barwą, często spotykane w tym regionie.

Odznacza się na tym ceglanym tle, biały, renesansowy ratusz. Poza tym zachowało się tu wiele bram i baszt. Warto wybrać się do miejscowego, romantycznego parku. Chełmno uważane jest za polskie miasto zakochanych i to chyba nie tylko dlatego, że w miejscowym kościele Farnym znajdują się relikwie św. Walentego.

 

Rynek i ratusz

 

Na chełmińskim Rynku z pewnością największe wrażenie robi monumentalny, biały Ratusz - jeden z najpiękniejszych renesansowych zabytków w Polsce. Powstał na miejscu gotyckiego ratusza w latach 1567-72. Kilkanaście lat później dobudowano tam wieżę.

Ratusz ma około 47 metrów i stoi w centrum Rynku. Jego zewnętrzne zdobienia nawiązują do włoskiego manieryzmu. Szczególnie efektowna jest attyka, w którą wbudowane jest drugie piętro. W Ratuszu działa Muzeum Ziemi Chełmińskiej oraz Chełmińska Informacja Turystyczna.

 

Kościół Farny

 

Świątynia, która jest jednym z największych i najpiękniejszych kościołów na Pomorzu to wybitne dzieło architektury gotyckiej. Była wzorem dla wielu średniowiecznych kościołów państwa krzyżackiego.

Od 1649 roku świątynia jest sanktuarium maryjnym. Budowla składa się z długiego prezbiterium, trzech naw, masywnej zachodniej fasady oraz dwóch, nierównych wież. Wewnątrz znajdują się fragmenty gotyckich polichromii i rzeźby z tamtego okresu. Poza tym znajduje się tam bogate, renesansowe, barokowe i rokokowe wyposażenie. Szczególną uwagę przykuwa główny ołtarz, autorstwa Macieja Rodte z obrazem Wniebowzięcia NMP z początku XVIII wieku oraz cenne, barokowe ołtarze boczne i rokokowe ołtarze przy filarach. W jednym z nich znajdują się relikwie św. Walentego.

W kościele znajduje się także wejście na wieżę, z której można oglądać panoramę miasta. Wstęp kosztuje 4 zł.

 

Chełmińskie Bramy

 

W mieście bardzo dobrze zachowały się dawne mury miejskie i bramy. Ceglane mury obronne wzniesiono tu w XIII i XIV w. w miejscu umocnień drewnianych. Dzisiaj oglądać możemy świetnie zachowane bramy i baszty.

Najbardziej znana jest Brama Grudziądzka, dawniej Grubińska. W XVII w. nadbudowano na niej kaplicę, zwaną „Na Bramce", poświęconą kultowi Matki Boskiej Chełmińskiej.

W obrębie zespołu klasztornego przy ulicy Dominikańskiej, znajduje się Brama Merseburska - najprawdopodobniej najstarsza w mieście.

W Chełmnie zwiedzić możemy również baszty: Panieńską (al. 3 Maja), w której można obejrzeć oręż rycerski, kopie broni średniowiecznej, chorągwie i proporce, oraz Prochową, w której mieści się ekspozycja Muzeum regionalnego „Z pradziejów Chełmna i okolic".

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
Polska na weekend, aktywność seniora, podróże

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Polska na weekend: Chełmno

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!