reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Turystyka i rekreacja

Polska na weekend: Gniezno

(2015-07-03)

Gniezno podobnie jak Rzym mieści się na siedmiu wzgórzach. Uznawane jest za pierwszą stolicę Polski. Pełniło rolę najważniejszego ośrodka władzy zarówno świeckiej, jak i biskupiej. Najstarszy gród zbudowany został około 940 roku. Zaliczany jest do głównego grodu Piastów. W państwie Polan Gniezno odgrywało zawsze kluczową rolę. To właśnie w Gnieźnie powstał pierwszy kościół, to z Gniezna na swoją ostatnią misyjną wyprawę wyruszył  św. Wojciech i to w tym mieście odbył się w 1000 roku Zjazd Gnieźnieński. To w końcu Gniezno było miejscem koronacji pięciu królów Polski: Bolesława Chrobrego, Mieszka II, Bolesława Śmiałego, Przemysława II i Wacława II. Prawa miejskie otrzymało w 1238 roku, a w drugiej połowie XVIII wieku pełniło rolę miasta wojewódzkiego. Swoją sławę na świecie zawdzięcza szczególnie uroczystym obchodom, które odbyły się w 1997 roku z okazji 1000 rocznicy śmierci św. Wojciecha. Brali w nich udział prezydenci siedmiu państw: Czech, Litwy, Niemiec, Polski, Słowacji, Ukrainy i Węgier. Nie zabrakło na nich również polskiego papieża Jana Pawła II.

 

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Wojciecha

Katedra stanowi bogatą kartę historii Polski. Zaliczana jest do jednych z najbardziej znanych polskich kościołów. Wznosi się na Wzgórzu Lecha. W jej podziemiach zachowały się pozostałości budowli sakralnych z X wieku. Katedra ma 85 metrów długości, a wysokość nawy głównej wynosi 22 metry. Do XIII wieku świątynia była świadkiem koronacji pięciu królów Polski. Przez wieki była wielokrotnie burzona i wznoszona na nowo. Po najeździe Krzyżaków z 1331 roku została zbudowana nowa, gotycka świątynia z fundacji Jarosława Bogorii Skotnickiego. Niszczona przez pożary była kilkakrotnie odbudowywana (kolejno w stylu barokowym i klasycznym). Po II wojnie światowej odtworzona została w stylu gotyckim.

Od 999 roku jest miejscem doczesnych szczątków pierwszego polskiego świętego – męczennika i biskupa Wojciecha. W prezbiterium znajduje się srebrna z relikwiami świętego. Na uwagę zasługuje również nagrobek prymasa Zbigniewa Oleśnickiego dłuta Wita Stwosza. Również inne pomniki nagrobkowe kryje aż 14 kaplic, otaczających wieńcem katedrę.

W podziemiach katedry oglądać można odkryte podczas badań i zrekonstruowane fragmenty pierwszych świątyń oraz kamienne grobowce. W jej wnętrzu znajduje się olbrzymia ilość dokumentów historycznych i dzieł sztuki. Ze względu na niewiarygodną harmonię, łączącą w sobie sztukę gotyku, renesansu, baroku i klasycyzmu katedra na zwiedzających wywiera niezwykłe wrażenie.

Cena biletu (normalnego) upoważniającego do zwiedzenia katedry wynosi 1,5 złotego, na wieże i podziemia 3 złote.

Na wschód od katedry wznosi się zrekonstruowana barokowa dzwonnica. Znajduje się w niej jeden z najcięższych dzwonów w kraju – „Wielki św. Wojciech” o średnicy 2.08 metra i masie 6280 kilogramów. Ponadto, na dzwonnicy znajdują się także cztery mniejsze dzwony.

Niedaleko katedry znajduje się pomnik Bolesława Chrobrego z interesującym cokołem, który ukazuje sceny z życia władcy.

 

Drzwi Gnieźnieńskie

Wyeksponowane są w kruchcie znajdującej się w dawnym wejściu przy wieży południowej. Pochodzą z końca XII wieku i stanowią jedno z najcenniejszych dzieł sztuki romańskiej w Polsce. Wykonane są z brązu. Ukazane na nich sceny ilustrują życie i męczeństwo św. Wojciecha.  Cena biletu wynosi 3 złote.

 

Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej

W muzeum znajduje się wiele unikatowych eksponatów, a w szczególności przedmiotów liturgicznych, związanych z postaciami historycznymi. Do najcenniejszych eksponatów należy agatowy kielich św. Wojciecha. Godne uwagi są również unikatowe drewniane rzeźby sakralne. Muzeum w okresie od maja do października czynne jest od poniedziałku do soboty (od godziny 09 do 17) oraz w niedziele (od 09 do 16). Cena biletu normalnego wynosi 6 złotych.

 

Muzeum Początków Państwa Polskiego Gniezno2.jpg

Muzeum w ciekawy sposób prezentuje zbiory przedstawiające dzieje samego miasta, jak i dzieje Piastów. Ekspozycja podzielona jest na cztery wystawy, z czego trzy prezentują dzieje kolebki państwa polskiego, a ostatnia przedstawia kolekcję XIX wiecznych obrazów olejnych, będących malarskimi wizjami państwa Piastów. Muzeum zwiedzać można od wtorku do niedzieli od godziny 09 do 18 (od kwietnia do września). Cena biletu normalnego wynosi 10 złotych. W niedziele zwiedzanie jest bezpłatne.

 

Gnieźnieńska Kolejka Wąskotorowa

Warto również pamiętać o Gnieźnieńskiej Kolejce Wąskotorowej, która zaprasza w sezonie turystycznym. Kolejka pokonuje 38-kilometrowy odcinek po torach szerokości 750 mm („normalne” tory mają szerokość 1435 mm). Wagony ciągnięte są przez parowozy oraz lokomotywy spalinowe. Pociąg porusza się po trasie Gniezno-Niechanowo-Witkowo-Powidz-Przybrodzin-Anastazewo (i z powrotem). Kolejka kursuje od końca czerwca do początku września w weekendy i święta. Najdroższy bilet normalny kosztuje 16 złotych (najtańszy 5 złotych).

 

W mieście znajduje się także kilka innych zabytkowych kościołów w stylu gotyckim i romańskich takich, jak kościół Franciszkanów, kościół św. Trójcy oraz najcenniejszy kościół św. Jana.  Z innych zabytków Gniezna na uwagę zasługuje również m.in. ratusz, kościół poewangelicki oraz teatr im. A. Fredry o modernistycznej fasadzie. Co więcej, w mieście znajduje się także stado ogierów z torem hippicznym.

Zespół zabytkowy w Gnieźnie należy do najcenniejszych w naszym kraju. Od wieków do Gniezna przybywają wszyscy, którzy chcą dotknąć początków polskiej państwowości. Wszak tu wszystko się zaczęło.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
Polska na weekend, aktywność seniora, podróże

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Polska na weekend: Gniezno

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!