reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Turystyka i rekreacja

Polska na weekend: Łańcut

(2010-09-10)

Łańcut to jedno z najpiękniejszych miast województwie podkarpackim. Słynie z unikalnego zespołu parkowo-pałacowego uznawanego za zabytek najwyższej klasy.

 

Polska na weekend: ŁańcutŁańcut leży około 16 km na wschód od Rzeszowa, stolicy Podkarpacia, na pograniczu Podgórza Rzeszowskiego i Pradoliny Podkarpackiej.

 

Historia Łańcuta

 

Miasto założył Kazimierz Wielki i już w 1349 roku zostało ono lokowane na prawie magdeburskim. Wtedy to też zaczęto do niego sprowadzać niemieckich kolonistów z Bawarii, z miejscowości Landshut.

 

Od XV wieku stał tu drewniany zamek, który do XVI w. stawiał czoła tatarom. Nazwa miasta przez lata się zmieniała (Landshut, Lanczuth, Landssuth, Lachth, Lanczuth, Łańcut), ale miejscowa ludność niemiecka zachowała swoją odrębność językową aż do I poł. XVIII w.

 

Atrakcje

 

Największą atrakcją turystyczną miasta jest z pewnością kompleks pałacowo-parkowy, w którego skład wchodzą m.in. Muzeum-Zamek, neobarokowy Zameczek Romantyczny, oranżeria oraz synagoga. Znajduje się tam także klasycystyczna ujeżdżalnia, Powozownia i stajnie Cugowe. W tym miejscu zgromadzono również największy w Polsce zbiór ikon.

 

W Łańcucie warto odwiedzić też jedyne w Europie kontynentalnej Muzeum Gorzelnictwa. Utworzono je przy zakładach spirytusowych istniejących tam już od 1784 roku. Łańcut ma też bardzo ładny rynek, na którym można spotkać kamieniczki z XVII wieku, oraz kilka ciekawych zabytków sakralnych. Wśród tych ostatnich warto zajrzeć do kościoła farnego, w którym znajduje się słynący z cudów obraz Matki Bożej Szkaplerzej.

 

Zamek w Łańcucie

 

Zespół pałacowy, niegdyś rezydencja Potockich, to jedna z najpiękniejszych tego typu atrakcji turystycznych w Polsce. Zamek otoczony jest parkiem w tylu angielskim, w którym znajdują się liczne pawilony i zabudowania gospodarcze.

 

Zamek, który stoi w tym miejscu został zbudowany w latach 1629-1642 dla Stanisława Lubomirskiego. Potem kilkakrotnie go przebudowywano. Obecny wygląd zamku to efekt przebudowy z II poł. XVIII wieku, kiedy zabrała się za niego Izabela z Czartoryskich, żona Stanisława Lubomirskiego Marszałka Wielkiego Koronnego i kuzynkę króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Wtedy to powstał pałacowy park. Na przełomie XIX i XX wieku odbył się kolejny remont zamku, z inicjatywy żony Romana Potockiego, Elżbiety z Radziwiłłów. Powiększono wtedy park, a w samym zamku założono elektryczność, instalację wodociągową, kanalizację i telefony.

 

W skład kompleksu wchodzi m.in. bardzo ciekawa kolekcja pojazdów konnych. Sam zamek to miejsce pełne niezwykle pięknych pomieszczeń mieszkalnych.

 

Na terenie zamku znajduje się muzeum, które zwiedzać można codziennie. Poza autentycznymi wnętrzami z XVII-XIX w. można zobaczyć tam m.in. oranżerię, ujeżdżalnię, stajnie, ekspozycję Sztuki Cerkiewnej oraz synagogę.

 

Muzeum Gorzelnictwa

 

Znajduje się ono na terenie fabryki wódek, w klasycystycznym dworku z 1883 roku. W Muzeum obejrzeć można m.in. fotografie, stare dokumenty, etykiety, butelki, kieliszki oraz maszyny gorzelnicze. Wszystko to prezentuje historię gorzelnictwa w Łańcucie, a także w innych regionach Polski.

 

Klimat muzeum tworzą też jego wnętrza, które utrzymane są w XIX-wiecznym stylu. Wokół dworku rozciąga się park, a obok funkcjonująca fabryka.

 

Zdjęcie: Wikimedia Commons/autor Jan Mehlich   

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
Polska na weekend, aktywność seniora, estetyka, podróże

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Polska na weekend: Łańcut
2013-02-12 | 10:24:25

Ja polecam zobaczyć i zwiedzić Muzeum Gorzelnictwa. Zwiedzanie po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym tel. 693290077.

Muzeum mieści się w klasycystycznym dworku z 1883 roku mieszczącym się na terenie Fabryki Wódek "POLMOS ŁAŃCUT". W dworku mieścił się kolejno Komisariat Dóbr Łańcuckich, Zarząd Cukrowni oraz Technikum Mechanizacji Rolnictwa. Muzeum powstało z inicjatywy i przy dużym zaangażowaniu Fabryki Wódek "POLMOS ŁAŃCUT" i Muzeum-Zamku w Łańcucie, Muzeum Wnętrz Fabrykanckich w Łodzi.

Wnętrza muzealne w sposób bardzo bogaty i ciekawy prezentują rozwój przemysłu gorzelniczego w Łańcucie i innych regionach kraju. Można w nim obejrzeć fotografie, dawne dokumenty, stare etykiety i butelki, a przede wszystkim maszyny i urządzenia gorzelnicze.
Więcej

2013-02-11 | 23:45:53

Pięknie tu jest. Miasto śliczne, szczególnie w lecie. Wiosna równeiż jest przepiękna w tym rejonie. Obowiązkowo do zobaczenia jest zamek w Łańcucie z roku 1600. Kiedyś oprowadzałam jako przewodnik grupy zwiedzające. Teraz z sentymentem przychodzę w te miejsca.. Więcej