reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Choroby

Savoir-vivre wobec osób niepełnosprawnych

(2011-01-24)

osoby niepełnosprawneChyba każdemu z nas zdarzyło się kiedyś spotkać osobę niepełnosprawną, czy to w tramwaju, w sklepie czy na ulicy. Większość ludzi na co dzień nie ma kontaktu z takimi osobami, dlatego takie sytuacje często odczuwamy jako kłopotliwe. Nie wiemy, jak się zachować. Tymczasem, nikt nie oczekuje od nas specjalnego traktowania, wręcz przeciwnie. Aby więc człowiek niepełnosprawny czuł się dobrze w naszej obecności i abyśmy sami czuli się komfortowo, wystarczy stosować się do kilku prostych zasad.

Po pierwsze, gdy widzimy w pobliżu osobę niepełnosprawną, nie wyrywajmy się od razu z pomocą. Bycie osobą niepełnosprawną nie jest równoznaczne z faktem, że potrzebuje się wsparcia. Jeśli jednak wydaje nam się, że taki człowiek ma trudności w wykonaniu jakiejś czynności, najlepiej  zapytajmy o to.

Po drugie, pamiętajmy, że jeśli już zdarzyło nam się wyrwać z pomocą, róbmy to bardzo delikatnie. Wielu niepełnosprawnych, zwłaszcza ruchowo, korzysta z wózków inwalidzkich czy lasek. Nie łapmy więc za nie, aby nie zakłócać równowagi ani przestrzeni osobistej niepełnosprawnego.

Kolejną ważną sprawą jest rozmowa. Zawsze należy zwracać się bezpośrednio do osoby niepełnosprawnej, a nie np. do jej przewodnika, tłumacza języka migowego czy towarzysza. Poza swoim kalectwem, osoby niepełnosprawne niczym się od nas nie różnią i można z nimi normalnie, sympatycznie porozmawiać. Pamiętajmy jednak, że w dobrym tonie leży nie wypytywać o szczegóły choroby.

W końcu, zawsze starajmy się uprzejmie reagować na prośby osób niepełnosprawnych. Na pewno sprawi im to radość, a i my będziemy usatysfakcjonowani. Prawdopodobnie takie życzliwe spotkanie  z osobą niepełnosprawną przekona nas, że są to ludzie sympatyczni i rozmowni i pozwoli pokonać nasz opór i strach przed podobnymi sytuacjami.

Pamiętajmy też, aby używać odpowiednich słów, gdy mówimy o osobach niepełnosprawnych. Zwłaszcza na ulicy czy w miejscach publicznych, gdzie możemy spotkać taką osobę, nawet o tym nie wiedząc. Dlatego zamiast określeń typu głuchy, ślepy, kaleka mówmy osoba niewidoma, osoba niesłysząca czy na przykład osoba korzystająca z wózka inwalidzkiego. W ten sposób na pewno nikogo nie urazimy.

Wiadomo, że wiele jest różnych typów niepełnosprawności i niektóre osoby cierpiące na konkretne przypadłości mogą wymagać specjalnego podejścia i bardziej wyrafinowanej pomocy. Jednak opisane wyżej wskazówki z pewnością nie zaszkodzą i będą dobrym początkiem w kontaktach z takimi osobami.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
aktywność seniora, choroby, pomoc, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Savoir-vivre wobec osób niepełnosprawnych

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!