reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Choroby

Uczymy się o chorobach: Jak rozpoznać udar mózgu?

(2015-04-21)

Udar mózgu to zespół zaburzeń czynności mózgu, który rozpoznamy po problemach z widzeniem, mową, czuciem, uwagą i koordynacją. Objawia się on także nagłym bólem głowy, niedowładem oraz wzrostem ciśnienia śródczaszkowego.

 

Zaburzenia widzenia

Zaburzenia wzroku mogą mieć bardzo różną intensywność: od pogorszenia ostrości widzenia i rozmazany, niewyraźny obraz po… podwójne widzenie. Może dojść nawet do trwałego ubytku w polu widzenia (w jednym oku lub obu). Często jest to tzw. niedowidzenie połowicze: chory nie widzi prawej lub lewej strony (tak prawym, jak i lewym okiem). Często nawet nie zdaje sobie z tego sprawy – zauważy swój problem dopiero wtedy, gdy zacznie potykać się o przedmioty, które znajdą się na jego drodze, lub gdy będzie je strącał z mebli, gdy znajdą się na wysokości jego rąk.

 

Zaburzenia mowy

Kolejny objaw bardzo charakterystyczny dla udaru to zaburzenia mowy. Mogą być one spowodowane tylko porażeniem mięśni (opadnięty kącik ust uniemożliwia wyraźne mówienie). Zaburzenia mowy mogą też być spowodowane uszkodzeniem ośrodków mowy w mózgu. W takiej sytuacji chory ma problemy nie tyle tylko z wypowiedzeniem słów, ale ze znalezieniem właściwych. Poza tym mówi niewyraźnie lub wręcz bełkocze, a zdania, które z trudem wypowiada, często nie mają sensu. Zdarza się także, że osoba dotknięta udarem nie rozumie, co się do niej mówi.

 

Zaburzenia czucia

Zaburzenia czucia dotyczą przeważnie jednej połowy ciała i najbardziej są widoczne na kończynach i twarzy. Może chodzić o delikatne zmniejszenie odczuwania dotyku, dziwne mrowienie lub drętwienie, aż po zupełne znieczulenie i brak wrażliwości na dotyk.

 

Zaburzenia równowagi i koordynacji

Zaburzenia równowagi i koordynacji pojawiają się znacznie rzadziej – tylko wtedy, gdy udar dotyczy tylnej części mózgu. W takim przypadku mogą pojawić się zawroty głowy lub nagła utrata równowagi przy staniu lub chodzeniu. Zaburzenia koordynacji to trudność z wykonywaniem czynności takich jak chodzenie, bieganie, ale i np. picie ze szklanki. Chory bowiem może mieć problem z koordynacją, dlatego widać to, gdy sięga po szklankę i próbuję trafić do ust.

 

Nagły ból głowy

Często sądzi się, że ból głowy to nieodzowny objaw udaru mózgu. Okazuje się, że nie jest to do końca prawdą. Jest on bowiem typowym objawem udarów krwotocznych, które stanowią tylko 10-15% wszystkich udarów. Towarzyszący im ból głowy chorzy określają jako bardzo silny, pojawiający się nagle, „najgorszy w życiu”. Często zlokalizowany jest on z tyłu głowy. Dodatkowo mogą mu towarzyszyć nudności i wymioty, co tylko wzmaga złe samopoczucie.

 

Niedowład – porażenie mięśni

Pojawiający się po udarze niedowład najczęściej dotyczy jednej strony ciała. Osoba, która miała udar, nie może poruszyć ręką lub palcami. Może to dotyczyć także nogi po tej samej stronie ciała. Porażenie mięśni twarzy objawia się opadaniem kącika ust po jednej stronie. Pacjent początkowo w ogóle nie musi dostrzegać najmniejszej zmiany w wyglądzie twarzy. Pierwsze sygnały pojawiają się dopiero podczas picia lub jedzenia, gdy pokarm i napoje zaczną „wypływać” przez opadnięty kącik ust.

 

Wzrost ciśnienia śródczaszkowego

To bardzo niebezpieczny objaw, stanowiący bezpośrednie zagrożenie życia. Może się pojawić w wyniku udarów krwotocznych lub rozległych udarów niedokrwiennych. Powoduje zespół objawów takich jak: ból głowy, nierówność oddechu, zaburzenia świadomości (od senności po utratę przytomności), wymioty, zaburzenia widzenia, nieregularne tętno oraz wzrost ciśnienia tętniczego.

 

Uwaga na cichy udar

„Nie umiesz stanąć na jednej nodze? Możesz mieć cichy udar i demencję” – ostrzegają poradniki. Pomiędzy umiejętnością utrzymania równowagi a ryzykiem tzw. cichego udaru mózgu oraz demencji istnieje ścisły związek, co udowodnili naukowcy z Uniwersytetu Kioto.

Jak wynika z badań, niezdolność do stania na jednej nodze przez co najmniej dwadzieścia sekund może stanowić oznakę uszkodzenia naczyń krwionośnych w mózgu i osłabienia funkcji poznawczych, choć u tych osób nie muszą się pojawić objawy kliniczne. Okazuje się, że zdolność do utrzymania równowagi, gdy stoimy na jednej nodze, może być ważnym sprawdzianem zdrowia mózgu. Trudności mogą wskazywać na ryzyko chorób mózgu oraz zaburzenia poznawcze. Do cichych udarów dochodzi w wyniku zakrzepu krwi, który przerywa przepływ krwi do mózgu, co w efekcie może prowadzić do jego uszkodzenia, a także zwiększyć ryzyko udarów w przyszłości. Uczestnicy wspomnianego badania przeszli testy dwukrotnie. W ich wyniku odkryto, że słaba równowaga wiązała się z zaburzeniami i uszkodzeniami funkcji małych naczyń mózgowych, w tym mikrowylewami i tzw. cichymi udarami.

 

Test, który pomoże wykryć udar

  • Proszę poprosić chorego o powtórzenie: „flanelowe kaftaniki”, „kaloryfer w kratkę”.W przypadku udaru mowa będzie niewyraźna, przypominając bełkot. Chory nie potrafi powtórzyć frazy albo powtarza te same słowa…
  • Proszę poprosić chorego, by uniósł – znajdując się w pozycji leżącej – kończyny do góry (same ręce, a następnie same nogi).Zdrowy człowiek unosi tak ręce, jak i nogi oraz bez problemu przy zamkniętych oczach utrzymuje je na tym samym poziomie. W przypadku podejrzenia udaru nie będzie w stanie unieść kończyny po jednej stronie ciała lub unosi ją, ale ręka czy noga powoli opada.

 

Ważne!

Na podanie leków rozpuszczającyh zakrzep przy udarze niedokrwiennym mózgu mamy tylko 4,5 godziny od wystąpienia pierwszych objawów. Liczy się każda minuta!

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
Uczymy się o chorobach, choroby, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Uczymy się o chorobach: Jak rozpoznać udar mózgu?

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!