reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Choroby

Uczymy się o chorobach: cukrzyca

(2010-07-29)

Na cukrzycę chorują niemal dwa miliony Polaków, jednak według lekarzy drugie tyle choruje, nawet o tym nie wiedząc. Dlatego warto przynajmniej raz na dwa lata sprawdzać poziom cukru we krwi.

 

Uczymy się o chorobach: cukrzycaCukrzyca nie jest jednolitą chorobą. Istnieje kilka jej postaci, z których najpowszechniej występuje cukrzyca typu 1 i 2. O cukrzycy typu 1 mówimy, kiedy trzustka nie produkuje insuliny i cukier nie może wejść do wnętrza komórki. Kiedy trzustka insulinę produkuje, ale jest jej za mało lub nieprawidłowo spełnia swoje funkcje, mamy do czynienia ze zjawiskiem insulinoodporności, czyli z cukrzycą typu 2. Na ten drugi rodzaj choroby cierpi ponad 80 procent diabetyków.

 

Na cukrzycę typu 1 najczęściej cierpią osoby młode i dzieci, w sumie 15-20 procent wszystkich chorych. Typ 2 pojawia się najczęściej u osób starszych, często towarzyszy mu otyłość i nadciśnienie tętnicze.

 

Trzeci typ cukrzycy to cukrzyca ciężarnych, rozpoznawana po raz pierwszy w ciąży i trwająca do czasu urodzenia dziecka. Ten typ choroby jest leczony w wyspecjalizowanych ośrodkach ginekologiczno-diabetycznych. Wśród kobiet, które chorowały na cukrzyce ciążową występuje podwyższone ryzyko zachorowania na cukrzycę w przyszłości.

 

Objawy cukrzycy

 

Na tę chorobę można zachorować w każdym wieku, można tez się z nią urodzić. Do grupy podwyższonego ryzyka należą osoby, mające kogoś chorego na cukrzyce w rodzinie, kobiety, które chorowały na cukrzycę ciążową lub urodziły dziecko o wadze ponad 4,5 kg, osoby prowadzące siedzący tryb życia, osoby mające niski poziom dobrego cholesterolu, chorujący na nadciśnienie tętnicze czy osoby, które przekroczyły 45 rok życia.

 

Początki choroby często przebiegają bezobjawowo. Zdarza się jednak, że pierwszymi objawami jest duże pragnienie lub częste oddawanie moczu. Czasami objawem może być chudnięcie lub zaburzenia nastroju (senność, rozdrażnienie). Podstawowym objawem jest jednak podwyższenie stężenia glukozy we krwi.

 

Wśród innych objawów wystąpić mogą m.in.:

 

  • nieostre widzenie,

  • wolno gojące się rany,

  • skłonność do powstawania siniaków,

  • nawracające zapalenia skóry,

  • zapalenia dziąseł,

  • zapalenia pęcherza,

  • sucha swędząca skóra,

  • mrowienie w stopach lub utrata czucia w nich,

  • problemy z erekcja u mężczyzn,

  • przewlekłe zapalenie pochwy u kobiet.

 

Rozpoznanie cukrzycy

 

Cukrzycę diagnozuje się po przeprowadzeniu następujących badań:

 

  • Oznaczania poziomu glukozy we krwi na czczo i po posiłkach,

  • Testu na wykrycie obecności glukozy w moczu,

  • Oznaczenia stężenia hemoglobiny glikowanej,

  • Badania moczu i osocza krwi pod kątem obecności ciał ketonowych

  • Patofizjologicznego badania krwi w celu wykrycia ewentualnej obecności przeciwciał przeciwjądrowych,

  • Krzywej glikemicznej (OGTT – test doustnego obciążenia glukozą),

  • Reakcji pacjenta na podanie insuliny.

 

Powikłania cukrzycy

 

Nieleczona, może być cukrzyca przyczyną wielu innych chorób, w tym: utraty wzroku, niewydolności nerek, uszkodzenia włókien nerwowych czy sprzyjających miażdżycy zmian w naczyniach krwionośnych. Cukrzyca może prowadzić również do udaru mózgu, tzw. zespołu stopy cukrzycowej (który w konsekwencji może doprowadzić do martwicy) czy choroby niedokrwiennej serca i zawału.

 

Leczenie cukrzycy

 

We wszystkich typach cukrzycy najlepsze efekty przynosi leczenie przy aktywnym udziale chorego. Chory, prowadzący odpowiedni tryb życia i dostosowujący terapię do zapotrzebowania ma szansę uniknąć powikłań. Najczęstszą metodą leczenia jest insulinoterapia. Większość preparatów insuliny wytwarzana jest biotechnologicznie, produkują ją genetycznie modyfikowane bakterie lub drożdże.

 

Preparaty insuliny podaje się w normalnym leczeniu podskórnie za pomocą pióra insulinowego, coraz rzadziej strzykawką. Od 2006 roku dostępna jest tez insulina do inhalacji. Istnieje również specjalny typ leczenia za pomocą podającej insulinę pompy insulinowej, zapewniającej stały, podskórny dopływ insuliny. Leczenie cukrzycy wiąże się też oczywiście z odpowiednią dietą.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
Uczymy się o chorobach, choroby, leki, medycyna, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Uczymy się o chorobach: cukrzyca

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!