reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Choroby

Badania profilaktyczne dla mężczyzn

(2015-04-14)

Każdy dojrzały mężczyzna po pięćdziesiątym roku życia, dbający o swój organizm powinien regularnie przeprowadzać podstawowe badania profilaktyczne, które w szybki i bezbolesny sposób pozwolą upewnić się, że z naszym zdrowiem wszystko jest w porządku, a w razie czego umożliwią szybkie zastosowanie odpowiedniego leczenia.

 

Do najważniejszych badań dla panów należą:

  • Pomiar ciśnienia tętniczego – wykonywany co najmniej raz w roku. To proste badanie pozwala zdiagnozować choroby serca, miażdżycę i chorobę wieńcową. Prawidłowe ciśnienie zdrowej dorosłej osoby wynosi 120/80 mm Hg –139/89 mm Hg.

 

  • Lipidogram – badanie to odzwierciedla stan gospodarki tłuszczowej naszego organizmu. Standardowy lipidogram obejmuje ocenę poziomu cholesterolu całkowitego, cholesterolu LDL, cholesterolu HDL oraz poziomu trójglicerydów. Nieprawidłowe zbyt wysokie stężenie trójglicerydów to główna przyczyna miażdżycy. Badanie należy wykonywać co 3 lata chyba że u pacjenta występuje podwyższone ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową.

 

  • Badanie glukozy  którego celem jest wykrycie cukrzycy lub stanów przedcukrzycowych. Badanie wykonuje się co 3 lata, chyba że u pacjenta istnieje podwyższone ryzyko zachorowań na cukrzycę lub cierpi on na otyłość. Badanie wykonuje się na czczo.

 

  • PSA (swoisty antygen sterczowy) jest to białko, wytwarzane przez zdrowe jak i zmienione komórki prostaty. Jeśli pacjent ma podwyższony poziom PSA istnieje u niego ryzyko raka prostaty, bądź jest to objaw łagodnego  przerostu gruczołu krokowego lub stanu zapalnego tkanek sąsiadujących z układem moczowo-płciowym. Badanie powinno wykonywać się raz na 2 - 3 lata.

 

  • Badanie jąder – badanie to wykonywane przez urologa pomaga w rozpoznaniu raka prostaty i rozrost gruczołu krokowego oraz wszelkich schorzeń układu moczowego, które po pięćdziesiątce mogą być groźne dla zdrowia. Zaleca się także wykonywanie samobadania jąder raz w miesiącu.

 

  • Test na krew utajoną w kale - mężczyznom po 50 roku życia zaleca się wykonanie testu na wykrycie obecności krwi w kale. Dodatni test może świadczyć o krwawieniu z przewodu pokarmowego, które jest objawem takich chorób nowotworowych jelita grubego.

 

 

Poza wymienionymi wyżej badaniami mężczyźni w dojrzałym wieku powinni bardziej dbać o wzrok i udać się do okulisty co najmniej raz w roku. Nie możemy też zapomnieć o rutynowych badaniach krwi i moczu. Częste wizyty u specjalistów są najlepszą gwarancją, że jeszcze przez długie lata będziemy cieszyć się dobrą kondycją i mocnym zdrowiem.

 

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
choroby, medycyna, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Badania profilaktyczne dla mężczyzn

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!